مجله اینترنتی

نصفِ ایران؟ یا نصفِ جهان؟ عروسیِ امشب کجاست؟

۱۳۱۲۵۸۷

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ – ۰۸:۲۶

هم پرسپولیس و هم سپاهان لیاقت قهرمانی را دارند؛ کاش هر اتفاقی افتاد همدیگر را زیر‌سؤال نبرند

روزنامه فرهیختگان: عصر پنجشنبه فوتبال ایران اوج هیجان را تجربه می‌کند. لیگ به هفته پایانی خود رسیده و حالا قرار است در دو دیدار همزمان در شمال و جنوب کشور تکلیف قهرمان بیست‌و‌دومین دوره مشخص شود. کورس قهرمانی حالا تنها دو مدعی دارد و باید دید در دوئل یحیی گل‌محمدی و ژوزه مورایس پرتغالی، جام به کدام‌یک می‌رسد. در پایان ۳۰ هفته جدال تیم‌ها قرار است جام به شایسته‌ترین تیم برسد و باید دید در نهایت کدام‌یک می‌توانند فاتح این رقابت حساس و دیدنی باشند. پرسپولیس اگر امروز در مصاف با نساجی به برتری برسد یا اینکه در دیدار همزمان، سپاهان برابر مس‌کرمان امتیاز از دست بدهد، جشن قهرمانی خود را در ورزشگاه وطنی قائم‌شهر برپا خواهد کرد و البته شرایط برای قهرمانی احتمالی تیم اصفهانی نیز همین‌گونه است و آنها هم اگر نتایج بر وفق مرادشان رقم بخورد در کرمان قهرمانی خود را جشن خواهند گرفت. در‌صورت قهرمانی سرخپوشان، ورزشگاه وطنی چهارمین ورزشگاهی است که تیم پرسپولیس در آن جشن قهرمانی می‌گیرد. آنها به‌جز استادیوم آزادی یک بار در ورزشگاه پارس‌جنوبی‌جم و یک بار نیز در لیگ بیستم در ورزشگاه شهدای شهرقدس جشن گرفتند. این درحالی است که تیم سپاهان که تاکنون ۵ دوره موفق به کسب قهرمانی شده است فقط ۳ بار در خانه جشن گرفته و در دو قهرمانی دیگر یک بار در اصفهان میهمان ذوب‌آهن بود و در دیگر قهرمانی میهمان انزلی‌چی‌ها بوده‌اند. 

 لغزش قرمزها در وطنی

رقابت دو تیم پرسپولیس و سپاهان در هفته‌های پایانی چیز جدیدی در لیگ ایران نیست و تقابل این دو تیم باعث شد که حتی بازی‌های میانه فصل‌شان نیز جذاب باشد. حالا در فصل‌جاری و در آخرین هفته از لیگ باز هم سرنوشت این دو تیم به‌هم گره خورده است. با نگاهی به جدول لیگ برتر که بیست‌و‌دومین دوره خود را سپری می‌کند، می‌بینیم که تیم پرسپولیس تاکنون موفق به کسب 7 قهرمانی شده و 5 قهرمانی پیاپی در کارنامه دارد. رکوردی که از سوی هیچ تیم دیگری تکرار نشده است. در سوی دیگر میدان تیم سپاهان تاکنون در لیگ برتر 5 قهرمانی به‌دست آورده که این قهرمانی‌ها در 3 دوره متوالی بوده است. 

آخرین قهرمانی تیم پرسپولیس مربوط به فصل بیستم است، در‌حالی‌که سپاهانی‌ها از فصل چهاردهم به بعد در حسرت قهرمانی به‌سر می‌برند. جالب اینجاست که سپاهان پس از قهرمانی آخرش بارها تا آستانه کسب جام پیش رفته اما هر‌بار دیگر تیم‌ها و مخصوصا پرسپولیس بهتر عمل کرده و در هفته‌های پایانی جام را ربودند تا حسرت سپاهان برای رسیدن به جام 8‌ساله شود. آنها امیدوارند امسال جام بگیرند تا به این طلسم پایان داده و در رقابت با پرسپولیس موفق شوند. در‌حالی‌که تیم یحیی گل‌محمدی نیز یکی از بهترین فصول خود را پشت‌سر گذاشت و کار خوب آنها جز با رسیدن به جام تکمیل نمی‌شود. 

در مورد رقابت‌های دو تیم نساجی و پرسپولیس همین بس که نساجی در 5 سال حضور در لیگ برتر 9 بار مقابل پرسپولیس به میدان رفته و در هر 5 بازی که در ورزشگاه آزادی بازی کردند از سرخپوشان شکست خوردند. در عوض نساجی در 3 بازی در ورزشگاه وطنی میزبان سرخپوشان بوده است که هر 3 مساوی شده و فقط یک بازی که در فصل قبل در ورزشگاه امام رضا مشهد به میزبانی نساجی برگزار شد پرسپولیس موفق به شکست آنها شده است. این آمار خبر خوبی برای پرسپولیس نیست و نشان می‌دهد آنها در قائم‌شهر تیم موفقی نیستند. 

بد نیست بدانید تیم مس‌کرمان نیز امسال و در اولین سال لیگ برتری خود فقط 4 پیروزی کسب کرده که هر 4 برد در زمین خودشان به‌دست آمده است. آنها از 22 گلی که به ثمر رساند، 17 گل را در خانه به حریفان تحمیل کردند که نشان می‌دهد عملکرد خوبی در زمین خودشان دارند و این نیز خبر خوبی برای مورایس و شاگردانش نیست. 

 جشن خارج از خانه

طی فصول گذشته همواره یکی از دغدغه‌های لیگ ایران برگزاری جشن قهرمانی بوده است. از به‌هم ریختگی و کج‌سلیقگی در برگزاری جشن گرفته تا اتفاقات نا‌متعارف همواره باعث شده تا جشن قهرمانی در لیگ برتر رنگ و بوی خوبی نداشته باشد. هر‌چند در چند سال اخیر این شرایط بهبود یافته اما همچنان ایرادات بسیاری به برگزاری این جشن‌ها وارد است. با این حال برگزاری جشن در تهران همواره شرایط بهتری داشته و کمتر اتفاق افتاده ‌است که جشن قهرمانی در شهرهای دیگر به‌خوبی و منظمی جشن‌های ورزشگاه آزادی باشد. 

این بار اما پرسپولیس در‌صورت قهرمانی میهمان نساجی است و سپاهان در کرمان مقابل مس به میدان می‌رود. تقابل نزدیک و نفس‌گیر دو تیم برای رسیدن به جام باعث شد تا مسئولان مسابقات دو گروه و دو جام را برای برگزاری جشن راهی کرمان و قائم‌شهر کنند. به این ترتیب پرسپولیس در‌صورت قهرمانی باید برای سومین‌بار در شهری دیگر جشن قهرمانی بگیرد. جشن گرفتن در ورزشگاه میهمان از این جهت جذابیت کمتری دارد که هواداران کمتری در استادیوم حضور دارند. طبق اعلام باشگاه نساجی به‌عنوان میزبان این مسابقه تنها 600 بلیت برای تیم میهمان (پرسپولیس) فروخته شده و البته با توجه به اتفاقاتی که در این فصل شاهد آن بودیم ممکن است تعداد بیشتری بتوانند به ورزشگاه راه پیدا کنند. 

تیم پرسپولیس در لیگ فصل اول، هفتم، شانزدهم، هفدهم و نوزدهم در ورزشگاه آزادی و در حضور هواداران‌شان جشن گرفت اما در لیگ هجدهم در بازی آخر میهمان پارس‌جنوبی‌جم بودند و قهرمانی را در این شهر جشن گرفتند و در آخرین قهرمانی نیز در ورزشگاه شهر‌قدس مراسم را به پا کردند که البته در این ورزشگاه نیز به‌دلیل مجاورت به شهر تهران حکم میزبان داشته و به‌خوبی از حضور هواداران‌شان بهره بردند. 

پرسپولیس در‌حالی شانس برپایی جشن قهرمانی در قائم‌شهر را دارد که در کرمان نیز شرایط مشابهی برای سپاهان فراهم است. بدون شک برای اصفهانی‌ها هم حضور پرشور هواداران سپاهانی در ورزشگاه خودی، می‌توانست جشن باشکوه‌تری را رقم بزند. شاگردان مورایس که تشنه قهرمانی هستند و برای این جام سال‌ها انتظار کشیدند، تاکنون 3 بار در فصول دوم، یازدهم و چهاردهم در خانه خود جشن قهرمانی گرفتند اما در لیگ نهم و دهم خارج از خانه به مصاف رقبا رفته، جام را بالای سر بردند. به این ترتیب در صورت کسب جام در بازی امروز، سپاهان سومین قهرمانی خود را در خارج از خانه جشن خواهد گرفت. 

 قهرمانان زودهنگام

شاید جالب باشد بدانید تاکنون فقط چهار تیم فولاد، استقلال، سپاهان و پرسپولیس موفق شدند قهرمانی‌های زود‌هنگام داشته باشند. فولاد در لیگ چهارم و در فاصله یک هفته مانده به پایان فصل قهرمانی خود را قطعی کرد. تیم استقلال در فصل گذشته با فرهاد مجیدی از هفته‌ها قبل صدرنشین بود و جایگاه خود را در صدر تثبیت کرده بود اما قهرمانی این تیم 3 هفته مانده به پایان مسابقات مسجل شد و دیگر تیم‌ها در این سه هفته پایانی برای نایب‌قهرمانی و کسب سهمیه تلاش می‌کردند. آبی‌ها البته پیش از آن و در لیگ دوازدهم نیز در‌حالی‌که رقابت نزدیکی با پرسپولیس داشتند در هفته ماقبل پایانی قهرمانی خود را قطعی کردند. دیگر تیمی که موفق شد قبل از اتمام لیگ قهرمان شود سپاهان است. در دومین فصل رقابت‌های لیگ برتر تیم سپاهان نیز سه هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شد. در آن زمان فرهاد کاظمی سرمربی این تیم بود و با سپاهان یک شگفتی خلق کرد. آنها در لیگ نهم نیز دو هفته مانده به پایان فصل قهرمانی‌شان را جشن گرفتند. 

پرسپولیس اما با چند دوره قهرمانی زودهنگام، همچنان رکورددار این مهم است. این تیم تاکنون در 4 دوره موفق به قهرمانی زود‌هنگام شده است. سرخپوشان در شانزدهمین دوره لیگ برتر 2 هفته مانده به پایان مسابقات قهرمان شده و موفق شدند به همراه برانکو ایوانکویچ یک رکورد ثبت کنند. این روند آنها اما ادامه داشت و آنها فصل بعد نیز باز هم با این مربی سه هفته مانده به پایان مسابقات قهرمانی خود را مسجل کردند. قرمزها در لیگ هجدهم نیز هواداران خود را در یک هفته مانده به پایان فصل از قهرمانی مطمئن کردند. 

بهترین آمار اما برای قهرمانی زود‌هنگام متعلق به فصل نوزدهم لیگ برتر است. در این دوره پرسپولیسی‌ها موفق شدند 4 هفته مانده به پایان مسابقات رکوردی خاص از خود به‌جا گذاشته و قهرمان شوند. این قهرمانی زود‌هنگام در‌حالی به‌دست آمد که پرسپولیس با جدایی کالدرون از نیم‌فصل دوم با یحیی گل‌محمدی کار خود را آغاز کرد. 

در دیگر ادوار لیگ برتر اغلب رقابت برای تصاحب جام سخت و نفس‌گیر بود و به هفته‌های آخر کشیده شد. در‌واقع در 9 دوره از بیست‌و‌یک دوره گذشته شاهد قهرمانی زود‌هنگام بودیم و در دیگر ادوار همواره رقابت تنگاتنگی در بالای جدول برای تصاحب جام وجود داشت که در نوع خود جالب است و نشان‌دهنده فاصله کم تیم‌های لیگ برتر به یکدیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید