مجله اینترنتی

منافی: تبانی؟ مالک نساجی قلبا استقلالی است!

روزنامه اعتماد: به ایستگاه پایانی لیگ برتر رسیدیم و تکلیف قهرمان و تیم‌های سقوط‌کننده بیست و دومین دوره این رقابت‌ها امروز مشخص خواهد شد. در مهم‌ترین بازی هفته آخر پرسپولیس میهمان نساجی است. نساجی که ماندنش در لیگ ‌قطعی شده و فقط برای اعاده حیثیت به میدان می‌آید و در آن سو پرسپولیس برای قهرمانی صرف‌نظر از نتیجه بازی سپاهان راهی جز برتری در مقابل حریف شمالی خود ندارد. رقابت دو تیم ریشه‌دار و قدیمی همیشه از جذابیت خاصی برخوردار بوده اما این بازی و حساسیت آن با بازی‌های قبل این دو تیم در مقابل هم قابل قیاس نیست.

برای بررسی بهتر از شرایط دو تیم سراغ جواد منافی رفتیم یکی از پیشکسوتان بااخلاق پرسپولیس که تا همین چند هفته قبل در کنار حمید مطهری هدایت تیم نساجی را برعهده داشت. منافی از شرایط هر دو تیم آگاه است و بهتر از هر کارشناس دیگری می‌تواند درخصوص این بازی اظهارنظر کند. ماحصل گفت‌وگو با جواد منافی را در ادامه می‌خوانید.

  ‌تکلیف قهرمانی به روز پایانی کشیده شد. بازی حساس پرسپولیس و نساجی را چطور می‌بینید؟

بله به روز آخر کشیده شد و حساسیت این بازی بسیار بالا است. در هر صورت ریش و قیچی دست پرسپولیس است و باید بازی را ببرد تا قهرمان شود و کاری به تیم‌های دیگر نباید داشته باشد. اما این بازی یکی از سنگین‌ترین بازی‌های پرسپولیس است و خیلی از هواداران پرسپولیس نگران این بازی هستند و انتظار قهرمانی دارند و همین کار پرسپولیس را سخت می‌کند.

 ‌فکر می‌کنید ممکن است کار برای پرسپولیس گره بخورد؟ 

پرسپولیس تیم و کادرفنی با تجربه و تاثیرگذاری دارد. بازیکنان این تیم در لیگ قهرمانان آسیا بازی کردند و از حساسیت این بازی آگاه هستند. فکر می‌کنم اگر با اعتماد به نفس بازی کنند و بتوانند یک ربع، بیست دقیقه اول گل بزنند کار سختی برای برد نخواهند داشت. در هر صورت فوتبال است و هزار و یک اتفاق و پرسپولیس برای بردن باید خیلی حواس جمع و با برنامه کار کند تا بتواند موفق شود و دل هوادارانش را شاد کند.

 ‌در همین فصل هشت، نه ماهی در نساجی کار کردید. شرایط زمین چطور است؟ از این جهت می‌پرسم چون پرسپولیس اکثر برنامه‌های تاکتیکی‌اش را روی زمین پیاده می‌کند.

نسبت به سال‌های قبل شرایط زمین خیلی بهتر شده و مشکل خاصی برای زمین نیست. اما هر تیمی به قائمشهر بیاید هواداران نساجی پرشور هستند و حمایت می‌کنند. اما پرسپولیس فکر نکنم مشکلی از این جهت هم داشته باشد چون اکثر هواداران فوتبال در قائمهشر پرسپولیسی هستند. به خاطر همین مشکل خاصی نیست، ضمن اینکه بازیکنان پرسپولیس هم مقابل تماشاگران زیاد بازی کردند. نساجی در لیگ مانده و فقط می‌آید تا مقابل پرسپولیس یک بازی حیثیتی انجام دهد. اگر مشکل خاصی پیش نیاید پرسپولیس می‌تواند با برد مقابل نساجی قهرمان لیگ شود.

 ‌یحیی برای شکست دادن نساجی مشورتی با شما نداشت؟

دیگر به آخر فصل رسیدیم و تیم‌ها کامل یکدیگر را می‌شناسند. دو تیم شناخت کاملی از هم دارند و آنالیزورهای دو تیم آنالیز دقیقی از تیم مقابل داشتند و احتیاجی به مشورت نیست. نه با یحیی صحبت نکردم. حساسیت بازی بالا است و یحیی با تجربه‌ای که به دست آورده نشان داده می‌تواند در روزهای سخت به تیمش کمک کند. من هم نسبت 

به پرسپولیس و هم نساجی تعصب دارم، اما پرسپولیسی‌های قائمشهر هم با برد پرسپولیس خوشحال می‌شوند و امیدوارم بعد از بازی ۴۰ میلیون هوادار پرسپولیس خوشحال باشند.

 ‌صحبت از حضور شما در نساجی شد. وضعیت این تیم بعد از رفتن شما و حضور مربی خارجی تغییری کرد؟

بازی‌های نساجی را دنبال می‌کنم. ما در نیم فصل اول نتایج خیلی خوبی گرفتیم و تا رده پنجم جدول هم بالا آمدیم اما چون سال قبل قهرمان جام حذفی شدند توقع از این تیم زیاد بود. بضاعت تیم‌ همین‌قدر است. ما در نیم فصل دوم درخواست جذب بازیکن کردیم که هیچ بازیکنی جذب نشد. درنظر داشته باشید همه تیم‌ها تقویت شدند به جز تیم ما. اینها باعث‌ شد نتوانیم نتایج خوب نیم فصل اول را در  نیم فصل دوم تکرار کنیم و درنهایت طبق توافق از این تیم ‌جدا شدیم. نساجی نماینده ایران است و باید برای آسیا تقویت شود. برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنم.

 ‌نساجی در این فصل هم به جمع چهار تیم برتر جام حذفی صعود کرده و بعد از بازی با پرسپولیس در لیگ باید در جام حذفی به مصاف استقلال برود. اگر شما الان هم مربی نساجی بودید چه استراتژی داشتید؟ بازی با تمام قوا مقابل پرسپولیس یا استراحت به چند بازیکن برای تقابل با استقلال در جام حذفی؟

بازی حساس است و حرف و حدیث زیاد. زمانی که در نساجی بودیم و در نیم فصل اول به پرسپولیس باختیم هجمه‌ها روی من و مطهری و بازیکنان پرسپولیسی مثل حقیقی و شجاعی زیاد بود و می‌گفتند تبانی کردند و… اما همه با شرف هستند و هیچ‌وقت کوتاهی نمی‌کنند. اگر به بازیکنان اصلی بازی ندهند فردایش می‌گویند چرا به اصلی‌ها بازی نداد. به نظر من هم حقیقی و هم بقیه بچه‌ها با تمام توان مقابل پرسپولیس بازی می‌کنند. امیدوارم قهرمانی را لوث نکنند. در حالت ‌کلی فکر می‌کنم‌ همه جلوی پرسپولیس در لیگ و هم مقابل استقلال در حذفی با تمام ‌توان بازی خواهند کرد.

 ‌عجیب اینکه فروزان با سابقه استقلالی بودن چهار گل از پرسپولیس دریافت می‌کند اما فشار روی علیرضا حقیقی می‌گذارند که نباید گل بخورد! این رفتارها در فوتبال جوانمردانه است؟

سال‌های قبل هم این هجمه‌ها بود و الان هم وجود دارد. بعضی از بازیکنان تیم‌ها را تخریب می‌کنند‌ اما هیچ کسی آبروی خودش را زیر پا نمی‌گذارد. حقیقی حرفه‌ای است و در جام‌جهانی بازی کرده و مطمئن باشید تمام‌ توانش را مقابل پرسپولیس می‌گذارد. همان‌طور که اشاره کردید فروزان استقلالی هم چهار گل از پرسپولیس خورد، فوتبال است و اتفاقاتش. کادرفنی و بازیکنان پرسپولیس هم نباید وارد این حواشی شوند و تمرکزشان به‌ طور حتم روی بازی آخر می‌گذارند. حقیقی با تجربه است و مطمئنم به این چیزها اهمیت نمی‌دهد.

 ‌فکر می‌کنید نساجی مقابل پرسپولیس دفاع اتوبوسی می‌کند؟ این توانایی را دارند؟

در مقابل هواداران‌شان بازی می‌کنند و پای قهرمانی در میان است. آنها تمام توان‌شان را می‌گذارند. بستگی دارد مربی از بازیکن چی می‌خواهد احتمالش هم وجود دارد که بیایند دفاعی بازی کنند چون پرسپولیس این روزها آماده است.

 ‌اخلاق جوانمردانه حکم می‌کند هر تیمی قهرمان شد تیم مقابل به رقیب و طرفدارانش تبریک بگوید مثل کشورهای صاحبنام در فوتبال. چرا در فوتبال ما تا این حد تنش وجود دارد؟

در فوتبال همیشه دنبال بهانه هستند تا بخواهند یکسری موفقیت‌ها را لوث کنند یا یکسری افراد را خراب کنند. شما ببینید مربی خارجی می‌آید در ماه‌های اول بسیار باشخصیت است و رفتار حرفه‌ای دارد اما بعد از چند ماه رفتارهایی از آن مربی می‌بینیم که قبلا در بین بعضی مربیان ایرانی دیدیم! این مساله که شما گفتید باید در ذات آدم باشد که در فوتبال ما جا نیفتاده است. استقلال دربی را از دست داد همه چی را از دست داد. سپاهان هم مقابل ملوان امتیاز از دست داد و حالا نباید قهرمانی را لوث کنند‌. در فوتبال اتفاقات است نباید تقصیر داوری و سایر موارد بگذاریم. باید به قهرمان لیگ احترام گذاشت.

 ‌بازیکنانی که فکر می‌کنید بتوانند در نتیجه بازی تاثیرگذار باشند؟

در نساجی بازیکنان باتجربه زیادی وجود دارند اما فکر می‌کنم اگر کریم اسلامی بازی می‌کرد می‌توانست تاثیرگذار باشد. از وقتی که رفتیم کریم زیاد در ارنج نیست یا مهرداد عبدی هم بازیکن خوبی است که می‌تواند کمک کند. در پرسپولیس هم بازیکنانی مثل ترابی و امیری می‌توانند کار را برای این‌ تیم‌ در بیاورند.

   ‌سوال آخر، اینکه می‌گویند مالک نساجی استقلالی است را قبول دارید؟ در بازی رفت با پرسپولیس احساس کردید این بازی برای مالک باشگاه نساجی خیلی اهمیت دارد؟

هر کسی می‌تواند طرفدار تیمی باشد من در پرسپولیس بازی کردم و این تیم را دوست دارم مالک باشگاه هم انسان بسیار خوب و جنتلمنی است و طرفدار استقلال. اما من ندیدم برای ایشان تیمی که مقابل نساجی قرار می‌گیرد فرقی داشته باشد. اما قلبا استقلال را دوست داشت و همه می‌دانند‌. ما هم کتمان نمی‌کنیم که پرسپولیسی هستیم و ایشان هم استقلالی است.

دیدگاهتان را بنویسید