مجله اینترنتی

حاتمی: اشتباهات عمدی داوری در لیگ؟ حتما داریم

۱۳۱۲۶۰۳

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ – ۰۹:۲۰

فرزاد حاتمی گفت: اگر var باشد می‌توانی بگویی یک تیم واقعا قهرمان شده است چون اشتباهات دیگر تعیین کننده نیستند.

خبرآنلاین: روز آخر لیگ برتر و کلی حساسیت و لحظات پرالتهاب. چه کسی می‌تواند در این باره خوب صحبت کند؟ قاعدتا کسی که خودش این روزها یا بازی در تیم‌های صدرنشین را تجربه کرده باشد. به همین خاطر سر وقت فرزاد حاتمی رفتیم که در نصف تیم‌های لیگ از جمله بالانشین‌های فعلی بازی کرده….

گفتگوی فرزاد حاتمی در آستانه هفته پایانی لیگ برتر را بخوانید:

فرزاد در ۴ تیم بالای جدول یعنی تراکتور، استقلال، پرسپولیس و سپاهان بازی کرده‌ای. حالا هم لیگ به ایستگاه آخر رسیده. قهرمان پرسپولیس است یا سپاهان؟

روی کاغذ پرسپولیس. همه چیز دست آنهاست. خودشان قهرمان را تعیین می‌کنند ولی اگر سپاهان ببرد، باید باید منتظر پرسپولیس باشد. آنها قدر صدر را ندانستند و به پرسپولیس واگذار کردند. این هم از بالا و پائین‌های فوتبال است. نکته‌ای که درباره هفته آخر به نظرم می‌رسد این است؛ مس کرمان و نساجی از پیش بازنده نیستند. این را شک نکنید. به خصوص پرسپولیس کار سختی دارد.

چرا؟

هواداران نساجی دیوانه‌وار متعصب هستند. ورزشگاه برای این بازی لبریز از جمعیت خواهد بود. می‌خواهند آن غیرت مازندانی را به پرسپولیس نشان دهند. شک نکنید این روحیه به تیم هم تزریق می‌شود و مقابل پرسپولیس محکم بازی می‌کند.

نکند تصور می‌کنی حرف‌های درویش چنین جوی را تشدید کرده؟

ایشان گفتند غالب هواداران در قائمشهر پرسپولیسی هستند. من به نظرشان احترام می‌گذارم ولی شک نکنید امروز بیشتر کسانی که به ورزشگاه می‌روند، طرفدار نساجی هستند. شما بازی‌های این تیم را مرور کنید. هر وقت به شهید وطنی بروید، چند ده هزارنفر طرفدار نساجی منتظر شما هستند. حرفی که آقای درویش زده درباره طرفداران نساجی و شهر قائمشهر صدق نمی‌کند. به نظرم اظهارنظر ایشان به ضرر خودشان بود و فقط قائمشهری‌ها را جریحه دار کرد. به نظر من امروز 15 هزار نفر فیکس طرفدار نساجی هستند. بازیکنان نساجی هم قطعا با تمام وجود و غیرت بازی می‌کنند. اگر درویش آن حرف‌ها را نمی‌زد قطعا به نفع پرسپولیس بود.

فکر می‌کنی ممکن است اتفاق غیر منتظره‌ای در هفته آخر رخ دهد؟ با توجه به تجربیاتی که داری؟

پیش بینی واقعا سخت است. فوتبال و اتفاقاتش نانوشته هستند و شاید در زمین هر نتیجه‌ای رقم بخورد ولی من حس می‌کنم بازی‌ها واقعا زیبا خواهد بود. بازی پرسپولیس و نساجی را شک ندارم. دیدار سپاهان و مس هم قطعا جذابیت زیادی خواهد داشت.

این هفته‌ها دوباره جنگ سرخابی‌ها به همراه سپاهان درباره مسایل داوری بالا گرفته است. حتما مصاحبه بازیکنان استقلال را دیده ای یا واکنش های بازیکنان و باشگاه پرسپولیس را. سپاهان هم اتهاماتی به پرسپولیس زد. هر فصل هفته‌های آخر معمولا این بحث‌ها را داریم.

بالاخره اشتباهات داوری همیشه هست. من فوروارد هم در دوران بازیگری موقعیت خراب می‌کردم، داور هم ممکن است یک پنالتی را اشتباه ببیند. حالا نمی‌گویم 100 درصد ولی 95 درصد اشتباهات داوران سهوی است.

یعنی اشتباه عمدی هم می‌شود؟

بعضی وقت‌ها شیطنت‌هایی هست. نمی‌شود کتمان کرد. جایگاه لیگ ما در آن حد نیست که بخواهیم اشتباهات را کتمان کنیم. داخل لالیگا و سری A داوران به عمد سوت‌هایی زده‌اند. تازه‌ هزار برابر ما نظارت بوده. داخل چمپیونشیپ انگلیس هم اتفاق افتاده است. مگر ما کجای فوتبال جهان هستیم که بگوئیم اشتباهات داوران فقط سهوی است. شما مطمئن باشید که اینجا هم یکسری اتفاقات پیش می‌آید که بخش عمده‌ای اش سهوی است و بخشی هم عمدی. به خاطر همین باید زودتر var را به فوتبال ایران بیاورند. اگر کمک داور ویدئویی بیاید شما می‌توانی بگویی یک تیم واقعی قهرمان شده است.

یعنی تا الان قهرمانی‌ها واقعی نبوده است؟

ببینید اشتباهات به نفع یا به ضرر تیم‌ها بوده ولی خب میزان آن کم و زیاد است. من خودم سه بار در لیگ برتر قهرمانی به دست آورده‌ام. خودم که قهرمان شده‌ام دارم این حرف را می‌زنم. اگر var باشد می‌توانی بگویی یک تیم واقعا قهرمان شده است چون اشتباهات دیگر تعیین کننده نیستند.

این هفته‌ها به بعضی بازیکنان هم اتهام کم کاری زدند. مثلا عبدی بازیکن هوادار یا فروزان گلر گل گهر…

من این دو بازی را کامل ندیدم. نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

چرا بازی‌ها را کمتر می‌بینی؟

من جدیدا کم می بینم. فوتبال زمان ما با الان فرق داشت. در استقلال با بازیکنانی چون مجیدی، نکونام و… همبازی بودم یا در تراکتور با ابراهیمی، کیانی و… در سپاهان هم کلی بازیکن خوب داشتیم. الان فوتبال یک چیز دیگری شده. بازی‌ها اصلا جذاب نیستند. امیدوارم به کسی برنخورد ولی واقعا لیگ با کیفیتی نداریم. اکثر بازی‌ها جذاب نیست. تیم‌ها فقط برای دفاع می‌آیند. فوتبال از تب و تاب افتاده. باید قبول کنیم. نمی‌خواهم این موضوع را باز کنم شاید باعث ناراحتی عده‌ای شود.

سوال آخر هم درباره نیمکت تیم‌ملی و انتخاب امیر قلعه‌نویی است. همیشه خاطرات شیرینی از او داری.

70، 80 درصد از پیشرفت فوتبال خودم را مدیون امیر قلعه‌نویی هستم. مربیان دیگر هم برایم زحمت کشیدند ولی او همیشه حامی‌ام بود. از انتخابش به عنوان سرمربی تیم‌ملی خوشحال شدم. اتفاقا چند وقت قبلش گفتم مربی ایرانی بیاورید. پیشنهادم مربیانی چون قلعه‌نویی، گل محمدی و جواد نکونام بود که انصافا موفق و خوب بوده‌اند. گفتم ایرانی می‌آورید زمان بدهید و حمایت کنید ولی دیدم بعد از بازی کنیا از قلعه‌نویی انتقادهایی هم شد. شما مربی خارجی را هم اینقدر زود قضاوت می‌کنید؟ به نظرم باید حداقل به قلعه‌نویی دو سال زمان بدهند بعد او را قضاوت کنند. در فوتبال ما زود پشت مربیان ایرانی را خالی می‌کنند. پشت قلعه‌نویی را با دو باخت خالی نکنند، مثل دفعه قبل.

دیدگاهتان را بنویسید