مجله اینترنتی

آموزش ۵ روش افزایش حجم درایو در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱

در صورتی که حجم یکی از درایو های شما در ویندوز ????️ رو به اتمام است اما میخواهید اطلاعات بیشتری در آن جا دهید میتوانید فضای درایو را افزایش دهید. در این مطلب از انزل وب به آموزش ۵ روش افزایش حجم درایو در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ میپردازیم.

نحوه افزایش حجم درایو ویندوز ۱۱ و ویندوز ۱۰

?How to Increase Drive Space in Windows 11 and Windows 10

ویندوز برای کاربران امکان تغییر حجم درایوها را قرار داده است. با این امکان زمانی که شما فضای کمی در یک درایو داشته باشید و بخواهید به آن اضافه کنید میتوانید از یک درایو کم کنید و به درایو مورد نظر اضافه کنید. در ادامه روش های افزایش حجم درایو در ویندوز ۱۰ را بررسی میکنیم.

پیشنهاد میکنیم قبل از انجام اینکار از اطلاعات مهم خود در درایوها بر روی فلش یا هارد اکسترنال بکاپ بگیرید.

افزایش حجم درایو سی با استفاده از Disk Management

برای افزایش حجم درایو ویندوز با استفاده از Disk Management ابتدا روی This PC/My Computer راست کلیک کنید. سپس از منویی که باز میشود Manage را انتخاب کنید. در کادر باز شده از منو سمت چپ Disk Management را انتخاب کنید. بعد از آن در سمت راست صفحه میتوانید درایو های خود را مشاهده کنید. درایو C را انتخاب و روی آن راست کلیک کنید. از منو باز شده Extend Volume را انتخاب کنید.

نحوه افزایش حجم درایو ویندوز 11 و ویندوز 10

بعد از آن فضای موجود قابل استفاده که میتوان به داریو فعلی اضافه شود نمایش داده میشود (این فضا بستگی به نحوه پارتیشین بندی هارد شما از قبل دارد)

فضا مورد نظر (Unallocated Space) را انتخاب کنید. در صورتی که فضا در این مرحله نمایش داده نمیشود باید ابتدا حجم درایو دیگری را از سیستم به طور مثال درایو D و.. کوچکتر (Shrink) کنید و سپس به فضا درایو مد نظر اضافه نمایید. (در بخش بعدی روش این کار را توضیح میدهیم.)

نحوه افزایش حجم درایو ویندوز 11 و ویندوز 10

حجم درایو را افزایش دهید و روی Next کلیک کنید. در آخر برای اتمام مراحل Finish را انتخاب کنید.

تغییر حجم درایو در ویندوز ۱۱ و افزایش حجم بدون حجم Unallocated

روش بالا برای زمانی است که شما مقداری فضا برای درایو خاصی انتخاب نکرده باشید و آزاد باشد. به این فضا Unallocated میگویند. در صورتی که همچین فضایی ندارید و کل مقدار فضای هارد برای درایو های مختلف است باید این روش را امتحان کنید. مجددا وارد Disk Management شوید. روی درایوی که کنار درایو C قرار دارد راست کلیک کنید. به عنوان مثال در اینجا درایو D کنار C قرار دارد. گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید. میزانی که میخواهید به درایو C اضافه کنید باید از این درایو کم شود. مقدار را وارد کنید و روی Shrink کلیک کنید.

افزایش حجم درایو سی

سپس مراحل روش قبل را تکرار کنید.

افزایش حجم درایو در ویندوز ۱۱ توسط CMD

در صورتی که مقداری فضای Unallocated دارید و میخواهید آن را به درایو خود اضافه کنید میتوانید CMD را در کادر جست جو ویندوز تایپ کنید و روی Run as Administrator کلیک کنید تا باز شود.

افزایش حجم درایو در ویندوز 11

دستور diskpart را وارد کنید.

افزایش حجم درایو C در ویندوز 10

سپس دستور های زیر را وارد کنید و بعد هر کدام Enter را فشار دهید تا اجرا شوند.

 • list disk
 • select disk x (به جای حرف X، عدد درایو مورد نظر را وارد کنید.)
 • list volume
 • select volume x (X را با شماره درایو C جایگزین کنید.)
 • extend size =number (به جای Number مقدار فضایی که میخواهید اضافه شود را انتخاب کنید.)
 • exit

در آخر سیستم را مجددا راه اندازی کنید.

نرم افزار افزایش حجم درایو ویندوز

در صورتی که فضای Unallocated ندارید با ارور Virtual disk service error: there is not enough usable space for this operation مواجه میشوید.

نحوه افزایش حجم درایو ویندوز 11 و ویندوز 10

برای رفع ارور و اضافه کردن فضا به درایو C در CMD مجددا آن را باز کنید. دستور diskpart را وارد کنید. بعد از آن دستور های زیر را به ترتیب وارد کنید.

 • list disk
 • select disk x (X را با شما دیسک سیستم خود جایگزین کنید.)
 • list volume
 • * select volume (به جای ستاره شماره دیسکی که میخواهید حذف کنید را وارد کنید.)
 • delete volume
 • select volume x (به جای حرف X، عدد درایو مورد نظر را وارد کنید.)
 • extend size =number (به جای Number مقدار فضایی که میخواهید اضافه شود را انتخاب کنید.)
 • exit

افزایش حجم درایو C در ویندوز ۱۰ با EaseUS Partition Master

برنامه EaseUS Partition Master (نسخه کامل را از سایت  های داخلی دانلود و نصب کنید) با طراحی ساده ای برای کاربران ویندوز ساخته شده تا از آن برای مدیریت پارتیشن های خود استفاده کنند. نحوه کار با این برنامه ساده است. ابتدا این برنامه را دانلود و نصب کنید. پس از آن وارد برنامه شوید. روی درایو C راست کلیک کنید. از منو باز شده Resize/Move را انتخاب کنید.

تغییر حجم درایو در ویندوز 11

برای اضافه شدن فضا نوار را بکشید و روی OK کلیک کنید.

افزایش حجم درایو C در ویندوز 10

در صفحه اصلی از پایین صفحه Execute Task را انتخاب کنید و در کادر باز شده روی Apply کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

افزایش حجم درایو در ویندوز 10

AOMEI partition assistant نرم افزار افزایش حجم درایو ویندوز

AOMEI partition assistant (نسخه کامل را از سایت  های داخلی دانلود و نصب کنید) یکی دیگر از برنامه هایی است که میتوانید برای تغییر حجم درایو در ویندوز ۱۱ از آن استفاده کنید. پس از دانلود و نصب برنامه روی آن کلیک کنید و وارد برنامه شوید. روی درایو C راست کلیک کنید و Resize/Move Partition را انتخاب کنید.

افزایش حجم درایو C در ویندوز 11

تیک Assign free space from partition (*) to (C) را بزنید. از منو کشویی سمت راست درایوی که میخواهید از آن کم شود را انتخاب کنید. از اسلایدر استفاده کنید تا مشخص شود چه میزان فضا از درایو انتخابی کم شود و به درایو C اضافه شود. OK کلیک کنید. در آخر Apply را انتخاب کنید.

افزایش حجم درایو در ویندوز 11

اگر فضای اختصاص داده نشده ای در ویندوز دارید روی درایو C راست کلیک کنید. سپس Merge Partitions را انتخاب کنید.

افزایش حجم درایو در ویندوز 10

فضای Unallocated را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. در آخر Apply را انتخاب کنید.

نرم افزار افزایش حجم درایو ویندوز

در صورتی که با مشکل Unallocated شدن درایو مواجه هستید میتوانید مطلب آموزش ۸ روش رفع مشکل Unallocated شدن درایو در ویندوز را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز راجع به افزایش حجم درایو ویندوز صحبت کردیم. آیا شما توانستید از روش های بالا برای افزایش حجم درایو C در ویندوز ۱۱ استفاده کنید؟ شما میتوانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه تغییر حجم درایو ویندوز ۱۰ و ۱۱ در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید